Varadero

Poloostrov Hicacos

Na severním pobřeží Kuby, nedaleko zálivu Bahia de Cardenas, se nachází asi nejznámější kubánské letovisko Varadero. Jeho název v překladu znamená kotviště a jde o nejnavštěvovanější prázdninovou destinaci na Kubě. Tu každým rokem volí pro svou dovolenou přes milion turistů z celého světa. Vradero se rozkládá na asi půl kilometru širokém poloostrově s názvem Hicacos. Do hlavního kubánského města Havany je to odsud necelých 150 kilometrů.

varadero-panorama

Nejpopulárnější letovisko

O popularitě letoviska Varadero svědčí i skutečnost, že více než tři čtvrtiny všech turistů, kteří na Kubu cestují, tráví svůj pobyt na tomto karibském ostrově nakonec v oblasti Varadera. Poloostrov má na délku přes 25 kilometrů a jedná se vlastně o jeden velký luxusní hotelový resort. Proto se této oblasti také někdy říká Kubánská riviéra. Turisté, přijíždějící strávit dovolenou právě do Varadera, tady mají na výběr z pestré škály hotelů a dalších ubytovacích zařízení. Nabídka sahá od jednoduše zařízených a cenově příznivých objektů až po nejluxusnější pětihvězdičkové hotely. Ty jsou schopny splnit i ta nejnáročnější přání svých hostů.

Prostorné pláže

Celkem je v oblasti Varadero návštěvníkům tohoto regionu na Kubě k dispozici více než 50 ubytovací zařízení. Výstavba dalších navíc neustále pokračuje. To ale neznamená, že by zde byly pláže nějak přeplněné. A to i během nejvyšší turistické sezóny, kdy dovolená ve Varaderu vrcholí. Podél celého severního pobřeží poloostrova se táhnou krásné písečné pláže, jejichž délka přesahuje dvacet kilometrů. Na nich se vždy najde dostatek místa pro každého.

varadero-plaz

Potápění

Protože je Varadero nejluxusnějším letoviskem na Kubě, této skutečnosti odpovídá i nabídka činností a aktivit, které mohou turisté na zdejších plážích či v okolí hotelu provozovat. K těm nejatraktivnějším patří určitě přístrojové potápění. Vody v okolí poloostrova jsou průzračně čisté a nalézá se tady celá řada potápěčských lokalit, které stojí za prozkoumání. Kdo nemá potápěčskou licenci, nebo se s přístrojem do vody bojí, může využít možnosti prohlédnout si podmořský svět v okolí poloostrova z lodi se skleněným dnem.

Potápěčské lokality

Okolí Varadera je vyhlášené spoustou potápěčských lokalit, vhodných jak k ponorům začínajících potápěčů, tak také zkušených jedince. Dovolená ve Varaderu je pro příznivce přístrojového potápění velmi atraktivní. Nedaleko od poloostrova Hicacos se nachází několik vraků lodí. K nim patří kupříkladu vrak německé obchodní lodi z období druhé světové války či vrak sovětského hlídkového torpédoborce Monkada (PB 383). Také je tady možné se vydat k vraku dvoumotorového letadla Antonov An-24. Z přírodních zajímavostí je nejatraktivnější takzvaná Modrá díra Ojo de Megano. Ta se sice nachází téměř sto kilometrů daleko od Varadera, ale tvoří ji více než 70 metrů hluboká propast.

varadero-hotely

Golf

Varadero je také oblíbenou destinací mezi hráči golfu. Dovolená ve zdejších hotelích totiž neznamená, že se golfisté na dovolené na Kubě musí této oblíbené činnosti vzdát. Přímo na poloostrově se nachází 18 jamkové hřiště s názvem Varadero Golf Club, které zde bylo založeno již ve třicátých letech minulého století.

Rodinná dovolená

Vzhledem k mírnému vstupu do vody ze zdejších pláží je pobyt ve Varaderu vhodný pro rodiny s dětmi. Rodinná dovolená na poloostrově Hicacos patří k často žádaným. Nejmenší návštěvníci tohoto kubánského letoviska pak rádi chodí se svými rodiči do zdejšího delfinária, kde mohu strávit několik hodin plný zábavy a poučení.