Poloostrov Samaná
Populární poloostrov
Samaná je 40 kilometrů dlouhý a 15 kilometrů široký poloostrov v severní části Dominikánské republiky, vybíhající východním směrem do Atlantického oceánu. Jeho největší devizou pro turisty, přijíždějící do tohoto koutu Dominikánské republiky, je skutečnost, že leží stranou rušných a hojně navštěvovaných letovisek. Návštěvníci poloostrova Samaná tak mohou na jeho plážích prožít, uprostřed nedotčené přírody a bujné tropické vegetace, klidnou a prakticky ničím nerušenou dovolenou. Podél prohřátých vod Atlantiku se do dálky táhnou sněhobílé písečné pláže, v jejichž píscích se se šuměním rozbíhají vlnky tyrkysově modré mořské vody.
Široké možnosti ubytování
Nabídka ubytovacích zařízení v této části Dominikánské republiky je i tak velmi pestrá. Turisté si mohou na Samaná vybírat mezi jednoduše zařízenými a finančně velmi přijatelnými objekty až po luxusní hotelové komplexy. Špičkově vybavené hotely jsou schopny uspokojit téměř každé přání i těch nejnáročnějších klientů, kteří si jsou schopni a ochotni za luxus dobře zaplatit.
Velryby
Stejně jako většina regionů v Karibiku, má i poloostrov Samaná své jedinečné kouzlo. Vedle písečných pláží a čistého moře láká Samaná k návštěvě a ke strávení alespoň části své dovolené i ty z jedinců, kteří rádi pozorují velryby ve svém přirozeném prostředí. Turisté tady mají možnost pozorovat tyto mořské savce z lodí přímo na otevřeném moři.
Ráj keporkaků
Konkrétně v této části Atlantiku se poměrně často vyskytují plejtváci dlouhoploutví. Ti jsou však mezi laickou i odbornou veřejností známější pod jménem keporkak. Každým rokem, v období od poloviny února do poloviny března, připlouvají tito působiví kytovci do zdejších teplých vod, aby se zde spářili a nebo přivedli na svět mladé. Tomuto druhu plejtváka se také někdy přezdívá zpívající velryby podle zvuků, které vydávají a které tak trochu připomínají zpěv.
Působivá příroda
Nejen na poloostrově Samaná, ale na celém území Dominikánské republiky, se dobře daří tropické vegetaci. Turisté, přilétající na poloostrov na dovolenou u moře, si nemohou této skutečnosti nevšimnout. Kromě zelené a husté džungle jsou se na několika místech vyskytují působivé vodopády. K většině z nich je možné se pohodlně dostat a výlety k nim patří k oblíbeným doplňkovým činnostem návštěvníků Dominikánské republiky.
Vodopád El Limon
Mezi nejkrásnější a nejpůsobivější z nich patří vodopád jménem El Limon. Jezero pod ním je ideálním místem k příjemnému osvěžení. A kdo bude chtít o dovolené zažít trochu adrenalinu, můžete se vyšplhat několik metrů po skále vzhůru. Odtud se pak dá vrhnout z výšky do modrých vod jezera.
Místní gastronomie
Kromě prohlídky a poznávání přírodních krás a dalších zajímavých míst bývá zvykem, že turisté, kteří navštíví nějakou cizí zemi, chtějí zkusit a ochutnat něco z místních gastronomických specialit. Obvykle rádi poznávají, čím se vyznačuje klasická kuchyně navštívené destinace. Kulinářskou specialitou této části Dominikánské republiky je čerstvě ulovená ryba na kokosové omáčce. Tento vynikající pokrm určitě stojí za ochutnání.
Ostrov Cayo Levantado
V blízkosti poloostrova Samaná se nachází menší ostrůvek Cayo Levantado. Kdo má zájem o cestu na tento kus země, ležící asi kilometr jižně od pevniny, se na něj může dostat z přístavu Bárbara na některém z typických katamaránů. Ostrůvek je veřejnosti přístupný jen asi ze dvou třetin. Zbytek tvoří hotelový resort Gran Bahia Principe, který si svou oblibu získal především mezi romantickými dušemi. Malá pláž na ostrově bývá téměř opuštěná a přijíždějící turisté si tak mohou o dovolené v klidu užívat dostatek odpočinku a relaxace v příjemně prohřáté mořské vodě.