Albena, Bulharsko

Součást velké severní trojky

Albena je hotelové město na bulharském pobřeží Černého moře, ležící asi 30 kilometrů severně od města Varna. Je jedním ze tří velkých letovisek na severním pobřeží Černého moře, místem pro prožití příjemné dovolené v Bulharsku a v neposlední řadě též městem s moderní architekturou a krásnou přírodou v okolí. Ochraně životního prostředí je zde totiž věnována velká pozornost. Albena je mezi turisty oblíbena hlavně kvůli své široké čisté písečné pláži, téměř křišťálově průzračnému moři a svěžímu čistému vzduch. Dovolená tady není jednotvárná. Relaxační pobyt na pláži a osvěžující koupání v moři lze kombinovat s procházkami v nedalekém lese.

albena-pobrezi-1

Dědictví socialismu

Letovisko Albena bylo pojmenováno podle dívčí literární postavy bulharského spisovatele Jordana Jovkova. A dodnes je považováno za nákladný projekt cestovního ruchu ze socialistické éry. Původně bylo koncipováno jako velký trojúhelník, složený z ulic, vedoucí ke kopcovité oblasti zalesněného pohoří Balata. Ostrý provoz tu byl zahájen v srpnu 1969, kdy bylo otevřeno devět hotelů a čtyři restaurace. Dnes je zde hotelů několik desítek s tisíci lůžky, stejně jako mnoho restaurací a obchodů včetně bazarů. Pláž je dlouhá 7 kilometrů, s velmi jemným pískem. Turistické centrum tvoří pátá nejvyšší budova v Bulharsku, hotel Dobrudja.

Rozvinutá infrastruktura

Vzhledem ke koncepci, se kterou byla Albena od začátku budována, se může pochlubit vynikající a silnou turistickou infrastrukturou, bohatou nabídkou rekreačních a pestrými možnostmi sportovních aktivit. Z důvodu stále se zvyšujícího počtu zahraničních návštěvníků se tu také dodržují v případě potřeby i přísné ekologické zásady. Ty jsou důležité pro to, aby dovolená nebyla poznamenána zbytečnými komplikacemi.

Děti vítány

Albena láká na dovolenou u moře hlavně mladé lidi a rodiny s dětmi. K dispozici tu mají rozsáhlou nabídku sportovních zařízení s možností prožít aktivní dovolenou. Odvážlivci mohou vzlétnout a stoupat s motorovými draky do vzduchu nebo se vznášet na padácích přes zemi, moře a pláže. Kvůli zábavě dětí je v Albeně připraveno mnoho programů a nejrůznějších atrakcí. A pro zdraví návštěvníků nabízí letovisko široký výběr lázeňských procedur. Samozřejmě, že se v Albeně nezapomíná ani na milovníky folklóru a konají se tu různá kulturní představení.

albena-pobrezi-2

Široké možnosti ubytování

V Albeně je možné se ubytovat v objektech všech cenových relací a kategorií. Nabídky se pohybují od čtyřhvězdičkových hotelů přes hotely tří a dvouhvězdičkové až k bungalovům a kempům. Restaurace na pláži i restaurace s venkovskou atmosférou nabízejí národní i mezinárodní kuchyni, čerstvě ulovené ryby a další mořské plody. Turistická sezóna zde trvá od května do října, vrchol sezóny je od července do poloviny srpna. V zimních měsících je Albena liduprázdná. Už samo podnebí je v Albeně dostatečným důvodem ke strávení dovolené na tomto místě. V létě se teplota vzduchu pohybuje mezi 23 až 28°C, teplota vody dosahuje příjemných 25°C.