Zlaté Písky

Tradiční letní destinace

Bulharsko jako destinace pro letní dovolenou u moře bylo pro turisty z České republiky z pochopitelných důvodů nejpopulárnější během druhé poloviny minulého století. Spousta jedinců i celých rodin sem tou dobou cestovala v průběhu léta (a zejména školních prázdnin) na dovolenou k moři. A to často i opakovaně, neboť o moc více možností, kde si užít moře, nebylo. I proto si spousta Čechů myslí, že bulharské pobřeží Černého moře dobře zná.

Zlatavé pláže

To platí zejména o jednom z nejpopulárnějších přímořských letovisek v Bulharsku s názvem Zlaté Písky. Nejen v minulosti, ale i v současnosti se Zlaté Písky řadí k jedněm z nejrušnějších a také celosvětově nejproslulejších letovisek na pobřeží Černého moře. Název daly této části bulharského pobřeží dlouhé písečné pláže, které jsou v některých místech široké více než 100 metrů. Jejich povrch pokrývá, jak je z názvu letoviska zřejmé, jemný jemný písek zlatavé barvy. Název Zlaté Písky tak dokonalé vystihuje možnosti, jak si tady mohou jeho návštěvníci užívat příjemně prohřáté vody Černého moře.

Nedaleko Varny

Zlaté Písky jsou k nalezení necelých 20 kilometrů od historického centra přístavního města Varna. Transfer z mezinárodního letiště ve Varně do hotelů, penzionů a apartmánů na Zlatých Píscích tak trvá je necelých 45 minut. Během této doby urazí turisté v autobuse nebo taxíku vzdálenost necelých 30 kilometrů. Mimochodem doba letu z pražského letiště do Varny jsou jen cca. dvě hodiny. Celkem tedy turisté, kteří se rozhodli strávit svou letní dovolenou v bulharském letovisku Zlaté Písky, stráví cestováním z Prahy včetně nezbytných formalit na obou letištích kolem pěti hodin.

Moderní letovisko

Jenže všechno se mění. A nejinak tomu je i s letoviskem Zlaté Písky. To už dávno není tím střediskem, které si turisté pamatují z dovolených před několika desítkami let. Během posledních několika dekád bylo podél celého bulharského pobřeží (a Zlaté Písky pochopitelně nevyjímaje) nově postavena či zrekonstruována spousta nejrůznějších ubytovacích kapacit. Turisté tady tak mají v současnosti k dispozici moderní hotelové komplexy, které svým hostům poskytují veškerý komfort. A postarají se o to, aby dovolená na černomořském pobřeží proběhla přesně podle jejich představ.

Rodinná dovolená

Výhodné ceny nejen za ubytování a nezbytná turistická infrastruktura dělají z letoviska Zlaté Písky ideální místo pro rodinnou dovolenou. Zdejší písečné pláže, které daly letovisku Zlaté Písky jméno, se do od klidných vod Černého moře sklání jen pozvolna. Jsou tak skvělým místem ke koupání malých dětí a samozřejmě také neplavců či starších ročníků. Rodiče se tady na dovolené vůbec nemusejí obávat pustit své ratolesti samotné do vody. Ubytování, vyhovující konkrétním představám, si však v oblasti Zlatých Písků najdou i jedinci, kteří spíše než po komfortu a luxusu koukají po cenách. I taková ubytovací zařízení jsou tu k dispozici. Přenocovat je tedy v tomto bulharském regionu možné i za velice příznivé ceny.

Spousta možností

Zlaté Písky jsou velmi podobné dalšímu známému bulharskému letovisku, jež nese název Slunečné pobřeží. Ze Zlatých Písků je to na Slunečné Pobřeží asi 100 kilometrů. Turisté, kteří chtějí prožít svůj zasloužený čas volna a odpočinku na Slunečném Pobřeží, však obvykle nepřistávají na mezinárodním letišti ve Varně, ale létají přímo do Burgasu. Jeho letiště totiž leží jen asi 20 kilometrů od centra Slunečného Pobřeží. Jak již bylo napsáno dříve, oba prázdninové resorty mají mnoho společného. Ulice a uličky v jejich centrech jsou lemovány spoustou obchodů, obchůdků, restaurací, kaváren a stánků s nejrůznějším zbožím. S přicházejícím večerem pak v jejich centrech i na periferiích u turistických center otevírají četné zábavní kluby, diskotéky a bary. Ty se postarají o dobrou zábavu všech zájemců o noční život až do pozdního rána. Rodiče, kteří sebou na Zlaté Písky vzali i své děti, pak bezpochyby ocení možnost návštěvy zdejšího aquaparku. V něm si užijí spoustu zábavy nejen děti samotné, ale i jejich dospělý doprovod.

Atraktivní ceny

Jedním z hlavních důvodů, proč i v současné době, kdy je nabídka na trhu cestovního ruchu nesrovnatelně pestřejší než za minulého režimu, míří spousta turistů z České republiky právě do Bulharska, jsou ceny v této východoevropské zemi. Přímo v centru prázdninového resortu Zlaté Písky jsou ceny samozřejmě nastaveny na hodnoty, odpovídajícím atraktivitě této části bulharského pobřeží. Turistům ovšem obvykle stačí ujít nebo levným taxíkem ujet několik desítek metrů dále od centra. V restauracích či marketech je pak možné nakupovat potraviny a další zboží za ceny, jež jsou často nižší než ceny, na které jsme zvyklí z České republiky.

Výlety

Přestože hlavním důvodem k cestě k moři do Bulharska (a samozřejmě i na Zlaté Písky) je zdejší moře, není to to jediné, co může tento turisticky populární bulharský region svým návštěvníkům nabídnout. V oblasti Zlaté Písky se bude určitě líbit i jedincům, kteří se zajímají třeba o přírodu nebo historii. Zlaté Písky jsou totiž ideálním letoviskem pro všechny, kdo rádi kombinují pobyt u moře s výlety do vnitrozemí. Těm mohu Zlaté Písky nabídnout přírodní rezervaci, která je vzdálena pouze několik stovek metrů od centra letoviska. Oblast rezervace je situována v mírných horách, které se zvedají směrem od moře do vnitrozemí. Po krátkém výšlapu se tak turisté dostanou na jakousi náhorní plošinu. Ta je pokryta bujnými listnatými lesy, skrze něž je možné se v chladivém stínu bohatých korun bezstarostně procházet. Oblíbeným výletním cílem je též pramen s pitnou vodou, kterému se tady říká Fontána sedmipočetníků.

Klášter Aladža

Asi 3 kilometry jižně od Zlatých Písků je ve vnitrozemí k vidění skalní klášter Aladža. Ten je sice při pohledu zvenčí poměrně nenápadný, ale určitě stojí za návštěvu. V několika patrech jsou zde ve skále vytesány prostorné místnosti. Ty v současnosti hostí výstavu, týkající se historie tohoto objektu. Klášter tady vznikl již v 5. století a má tak za sebou bohatou historii.

Kamenný les

Dalším oblíbeným turistickým cílem jen kamenný les, který zdejší nazývají Pobiti Kamani. Řada vápencových sloupů nejrůznějších velikostí a tvarů se nachází ve vzdálenosti necelých 20 kilometrů západně od Varny. Není bez zajímavosti, že tento kamenný les byl již během druhé světové války vyhlášen jednou z prvních přírodních chráněných oblastí v celém Bulharsku.