Zakynthos

Jónský ostrov

Ostrovu Zakynthos, který se nachází západně od Řecka, se někdy říká též Zante. Protože na rozdíl od spousty dalších řeckých ostrovů, a to zejména v Egejském moři na východě Řecka mezi řeckou pevninou a Tureckem, netrpí nedostatkem vláhy,je pro Zakynthos charakteristická sytá zeleň a příroda zde hraje pestrými barvami. A i když je prostředí na Zakynthu velice příjemné a krajina nepůsobí vyprahlým dojmem, hlavními důvody, proč na Zante cestuje každým rokem stále více turistů, jsou zdejší písčité a oblázkové pláže. A samozřejmě i blankytně modré moře, bez kterých by Zakynthské pláže nebyly tím, čím jsou.

Nepřeberné množství aktivit

Pobřeží ostrova Zakynthos je ideální k poznávání života pod hladinou. A to buď během stále populárnějšího šnorchlování, nebo přímo při přístrojovém potápění. Členité pobřeží Zakynthu doslova vybízí k poznávání jeho podmořských jeskyní či pouze po hladině moře přístupných zátok. Na dovolené u moře na Zante se bude líbit i aktivním jedincům. Ti se zde totiž mohou v řadě zdejších letovisek věnovat svým oblíbeným vodním a plážovým sportům. Kdo by pak chtěl třeba zkombinovat pobyt u moře s výlety do vnitrozemí a třeba i s horskou turistikou, bude se na ostrově Zakynthos cítit jako v pozemském ráji

Třetí největší

Jak již bylo napsáno dříve, ostrov Zakynthos leží ve vodách Jónského moře a geograficky patří k Jónskému souostroví. Plocha Zakynthu přesahuje o něco málo 400 kilometrů čtverečnís. Toto číslo jej řadí, co do velikosti, na třetí místo mezi Jónskými ostrovy. Členité pobřeží pak má celkovou délku přes 120 kilometrů. A prakticky v každé části Zante je na něm co objevovat. O původu názvu ostrova Zakynthos se dodnes vedou spory. Většina turistických průvodců se ovšem přiklání k variantě, v níž byl ostrov pojmenován po divokých hyacintech. Těm se tady, a to zejména ve vnitrozemí ostrova, dobře daří.

Podnebí

Většina turistů přilétá během letní turistické sezóny na ostrov Zakynthos zejména kvůli zdejším plážím. Mezi hlavními důvody k cestě na Zante ale patří též velice příznivé klima. Více než 300 dní slunečného počasí do roka z něj dělá atraktivní turistický cíl nejen v Jónském moři, ale dokonce v celém Řecku. Na Zakynthu panuje typické středomořské klima. To se vyznačuje horkými a suchými léty a naopak srážkově bohatými a teplotně jen mírnými zimami. Během zimního období se ve zdejších přírodních podzemních rezervoárech shromažďuje voda, ze které pak ostrov těží během horkého léta. Protože se tu daří celé řadě květin, byl Zakynthos v minulosti nazýván též ostrovem vůni a nebo květinou východu.

Ochrana přírody

Symbolem ostrova Zakynthos se stala želva kareta obecná. Ta již ve Středomoří prakticky vyhynula. V jižní části Zakyntu, v oblasti zálivu Laganas, se nachází několik pláží, kam připlouvá tento vzácný mořský plaz klást svá vejce. Zante je v současnosti centrem ochrany těchto krásných živočichů. Na některých zdejších plážích tak platí v době, kdy sem připlouvají želvy klást vejce, některá omezení. Kareta obecná je skutečně pozoruhodným živočichem. Místní se v současnosti snaží o popularizaci ochrany tohoto téměř vyhynulého živočicha, kterému se rozvoj turistického ruchu na Zakynthu stal málem osudným. Turisté tak dnes mají na ostrově Zakynthos třeba možnost se s těmito želvami i potápět. Dalším vzácným a přísně chráněným živočichem, který obývá jeskyně na malém ostrově Peluso v zálivu Laganas, je tuleň středomořský. Na tento dříve obydlený ostrov je v současnosti vstup zakázán a tito překrásní mořští savci tady tak mohou prakticky nerušeně žít.

Pláže Zakynthu

K největším atrakcím ostrova Zakynthos samozřejmě patří zdejší pláže. Nad ně je ostrov Zante skutečně bohatý a turisté si mohu vybrat, na které z nich stráví svou dovolenou u moře. K těm nejznámějším plážím Zakynthu určitě, a to nejen kvůli želvám, patří již zmiňovaná pláž Laganas v jižní části ostrova. Neméně známou je pak též stále populárnější pláž Navagio. Ta je zachycena snad na všech propagačních materiálech o ostrově Zakynthos. Jde o známou písečnou pláž s rezivějícím vrakem lodi. Přístup na pláž Navagio je možný pouze po mořské hladině. Takže kdo by se na Pláži ztroskotání, jak bývá také někdy označována, chtěl vykoupat, musí využít lodní dopravy. Pláž Navagio patří k vůbec nejnavštěvovanějším místům na ostrově. A tak je třeba počítat s tím, že zejména uprostřed hlavní turistické sezony na ostrově Zakynthos tady bude každý den přistávat spousta lodí s turisty, kteří se chtějí na této ikonické pláži alespoň vykoupat.

K dalším známým plážím patří třeba pláž Argassi. Ta je k nalezení jihovýchodně od hlavního města ostrova Zakynthos. Severně pak leží pláže Alykes a Alikanas. Na nejzápadnějším výběžku ostrova se turisté koupou na pláži Gerakas. Ta patří dle mnohých znalců Zakynthu k jedné z nejhezčí na celém ostrově. Nedaleko pláže u Laganas se leží i menší Kalamaki. A konečně mezi hlavním městem a Alikanas je k nalezení ještě dvojice pláží Planos a Tsivili. Všem plážím ostrova Zakynthos je společné průzračně čisté moře a příjemný den dovolené na nich mohou strávit všichni turisté, kteří se rozhodli prožít svůj zasloužený volný čas právě na Zakynthu v jeho letoviscích.

Hlavní město

Stejnojmenné hlavní město ostrova Zakynthos leží na jeho východním pobřeží. Z celkového počtu necelých 50 tisíc ostrovanů zde našlo svůj trvalý domov něco přes 10.000 z nich. Většina obyvatel hlavního města se živí cestovním ruchem a dalšími službami, s cestováním souvisejícími. Protože je Zante již dlouhou dobu populární turistickou destinací, zejména centrum hlavního města je živé a rušné. S přicházejícím večerem tady otevírá spousta restaurací, kaváren, nočních klubů a dalších podniků, které se postarají o zábavu těch jedinců, kteří se chtějí bavit nejen přes den na zdejších plážích, ale i po setmění. Uličky dále od centra jsou pak mnohem klidnější a určitě se tady bude líbit všem romantickým duším. Dominantou hlavního města Zakynthu je vysoká věž kostela, který nese název po Svatém Dionýsu. V blízkosti zdejšího přístavu se také nacházejí zbytky staré benátské pevnosti, svědčící o dřívějších vládcích ostrova. Benátská republika totiž několik století tento ostrov spravovala.

Výlety

I když je pobřeží ostrova Zakynthos určitě zajímavé a nabízí spoustu míst ke koupání a užívání si skvělé dovolené u moře, za poznání stojí i vnitrozemí ostrova. Turisté často míří na výlet do vesnice Maherado, v níž stojí kostel s ikonou černé Madony. Do vesnice Maries pak zase údajně Máří Magdaléna přinesla jako první křesťanství. Obrovskou chybou při poznávání Zakynthu by bylo vynechání návštěvy Modrých jeskyní, k nimž jsou pořádány lodní výlety. Kdo by chtěl poznat i vzdálenější okolí, může se ze Zante vydat třeba na nedalekou Kefalonii.