Ibiza

3. největší ostrov Baleár

Ostrov Ibiza je co do rozlohy třetím největším z Baleárského souostroví. Rozlohou největším Baleárským ostrovem je Mallorca a následuje Menorca. Z ostrova Ibiza je to na španělskou pevninu asi 90 kilometrů směrem na západ. I když je Ibiza menší než Menorca, drží si po Mallorce 2. místo z pohledu turistické návštěvnosti na Baleárech. Většina turistů bude určitě ostrov Ibiza znát jako centrum zábavy a bohatého nočního života. Toto tvrzení je zcela pravdivé a na Ibizu cestují nejčastěji mladí Evropané, aby si tady na prosluněných plážích a po setmění ve vyhlášených diskotékách užili dostatku zábavy. Desítky a desítky barů, nočních klubů a dalších zábavních podniků se s přicházejícím večerem postarají o zábavu až do rána. Bylo by však chybou myslet si, že Ibiza je vhodná pouze pro turisty, kteří se chtějí bavit a vyhledávají rušná prázdninová střediska.

Největší lákadla

Hlavním lákadlem ostrova Ibiza, kvůli kterému na tento španělský ostrov cestují turisté ze všech koutů světa, jsou krásné pláže s bílým pískem. Břehy Ibizy omývají průzračně čisté vody Středozemního moře a umožňují tu každému z jejích návštěvníků prožít krásnou dovolenou. Stále slunečné počasí, příjemně prohřáté moře, až neuvěřitelně čistá voda a zajímavá příroda činí z ostrova Ibiza právem jedno z nejnavštěvovanějších míst ve Středomoří. Turisté, kteří přicestují na Ibizu do některého z přímořských letovisek, by určitě neměli vynechat alespoň krátký výlet do jejího vnitrozemí. Ostrov totiž skrývá bohaté kulturní dědictví, zajímavou historii a stejně tak i poutavou a nádhernou přírodu.

Ostrov lásky

Ibize se také někdy říká bílý ostrov lásky. Jak již bylo napsáno dříve, je skvělou destinací pro mladší ročníky, kteří si chtějí svou dovolenou nebo prázdniny vychutnat nejen na zdejších písečných plážích, ale i po setmění v nejrůznějších zábavních podnicích. Bohatý noční život se však soustřeďuje zejména do jižní části ostrova. Dalo by se říci, že sever Ibizy je úplně jiný svět. Tento region je nesrovnatelně klidnější než pulzující jih. V letoviscích na severu ostrova Ibiza mohou prožít krásnou a pohodovou dovolenou kupříkladu rodiny s dětmi, neboť se zde nachází pláže s mírným vstupem do vody. Rodiče, kteří se rozhodli vzít sebou na ostrov Ibiza i své ratolesti, je tady budou moci nechat dovádět a cachtat v moři úplně samotné. Četné pláže jsou situovány v malebných zálivech a jsou tak chráněny před vlivy otevřeného moře.

Hlavní město

Nejrušnější letoviska se nachází v blízkosti hlavního města ostrova Ibiza Eivissa v jeho jižní části. Není bez zajímavosti, že název Eivissa používají hlavně Katalánci, oficiálně se hlavní město ostrova jmenuje Ibiza jako ostrov sám. Trvale zde žije téměř padesát tisíc obyvatel a jedná se o nejrušnější město na ostrově. Nejznámějším prázdninovým střediskam v této části Ibizy je Playa den Bossa. Ta leží asi čtyři kilometry jižně od přístavu hlavního města a může se pyšnit nejdelší pláží v blízkosti hlavního města. Délka pláže přesahuje dva kilometry a táhne se od města Ibiza prakticky až k mezinárodnímu letišti. Dalším rušným přístavem a také atraktivním prázdninovým střediskem, kde zábava po setmění rozhodně nekončí, je město San Antonio na severozápadním pobřeží ostrova. Jde o jedno z nejmodernějších letovisek na ostrově a na zábavychtivé turisty tady čekají desítky diskoték, barů, nočních klubů a dalších podniků.

Klidný sever

Naopak turisté, kteří si chtějí na dovolené užít klidu, budou mířit do severovýchodní části ostrova Ibiza. Taková střediska, jako je Santa Eulalia nebo Cala de Sant Vincent jsou klidnými letovisky, ideálními pro rodinnou dovolenou. Navíc leží v blízkosti zajímavého vnitrozemí ve východní části ostrova, které je ideální k nejrůznějším pěším výletům.

Vyhlášené diskotéky

I když se dá na ostrově Ibiza prožít klidnější dovolená, daleko známější je ostrov kvůli zdejší zábavě. Diskotéky ostrova Ibiza patří k nejvyhlášenějším v celé Evropě a během léta se sem sjíždějí ti nejznámější DJs z celého světa. K nejpopulárnějším zábavním podnikům na ostrově patří Privillege, Space, Es Paradis nebo Amnesia. Zejména v jihozápadní části ostrova zní taneční hudba s přicházejícím večerem z desítek klubů a o zábavu do rána je tady postaráno.

Další aktivity

Protože je Ibiza moderním a rychle se rozvíjejícím prázdninovým střediskem ve Středozemním moři, na své si tady přijdou i aktivní jedinci. Během dovolené na ostrově Ibiza mohou provozovat nejrůznějším sportovní a další volnočasové aktivity. Široká nabídka nejrůznějšího sportovního vyžití patří k hlavním lákadlům pro aktivní turisty. Průzračně čisté vody Středozemního moře jsou ideálním místem ke šnorchlování a potápění. Podél pobřeží je k dispozici několik potápěčských základem. K nejoblíbenějším sportům na plážích patří windsurfing, vodní lyžování nebo jízda na vodním skútru. Veřejná hřiště na plážový volejbal pak umožňují zahrát si tento nejoblíbenější plážový sport na mnoha místech Ibizy.

Ve vnitrozemí se pak turisté mohou věnovat takovým sportům, jako je golf, tenis nebo jízda na koních. Rodiče s dětmi pak určitě ocení možnost návštěvy vodního parku Aquamar, který je k nalezení u již zmiňované pláže Playa den Bossa. Během návštěvy tohoto parku zažijí nejen děti, ale i jejich dospělý doprovod, hodiny příjemné zábavy na spoustě zdejších atrakcí.

Blízká destinace

Velkou výhodou ostrova Ibiza je její blízkost ke kontinentální Evropě, Českou republiku nevyjímaje. Doba letu je přibližně dvě a půl hodiny a protože Ibiza leží ve stejném časovém pásmu, není potřeba přeřizovat hodinky. Protože je Ibiza součást Španělska, platí se tu Eurem a k cestě na ostrov není potřeba cestovního pasu. I když je úředním jazykem španělština a katalánština, turisté se tady bez problémů domluví anglicky nebo německy.