Bayahibe

Populární Punta Cana

Dominikánská republika patří k nejnavštěvovanějším exotickým destinacím nejen v oblasti Karibiku, ale dokonce i v celosvětovém měřítku. A svou popularitu neustále zvětšuje. A to nejen mezi českými turisty, ale i z jiných částí světa. Většina návštěvníků však tráví svou dovolenou v Dominikánské republice v jednoznačně nejznámějším zdejším letovisku, v Punta Cana. Oblast na východním výběžku Dominikánské republiky v okolí Punta Cana také cestovní kanceláře, a to nejen u nás, nejčastěji doporučují. Je pravdou, že jde o jedno z nejhezčích prázdninových středisek v celé Dominikánské republice, kde může každý z jeho návštěvníků prožít příjemnou dovolenou u průzračně čistého moře. Ovšem Dominikánská republika toho může turistům nabídnout daleko více než jen oblast Punta Cana.

Rostoucí Bayahibe

O své místo na pomyslném turistickém nebi začíná během posledních několika desetiletí stále intenzivněji bojovat také Bayahibe. Tento stále populárnější region leží na poloostrově, vybíhajícím z jižního pobřeží Dominikánské republiky směrem do Karibského moře. Punta Cana leží odsud vzdálena asi 50 kilometrů směrem na severovýchod. Původně malá rybářská vesnička se začíná transformovat v moderní turistický resort. V porovnáníé s Punta Cana má Bayahibe jednu velikou výhodu. Tou je fakt, že je situováno v těsné blízkosti národního parku del Este. Bayahibe se tak dá charakterizovat jako příjemné městečko v záplavě zeleně. A jako houby po dešti tady začínají vyrůstat luxusní ubytovací kapacity.

Dobrá dopravní obslužnost

A protože Bayahibe zatím nepatří k tak intenzivně turisticky využívaným oblastem v Dominikánské republice, stále ještě tady mohou turisté v poklidu vybírat z široké nabídky ubytování. Je možno se rozhodovat mezi ubytováním v přibývajících luxusních turistických resortech, anebo v maličkých domcích přímo v centru Bayahibe a zažít tak původní dominikánskou atmosféru. Letadla s turisty přistávají na mezinárodním letišti La Romana, nebo na vzdálenějším letišti v Punta Cana. Letiště La Romana leží asi 5 kilometrů východně od stejnojmenného města. Po přistání absolvují turisté krátký transfer do svých ubytovacích zařízení. Ta obvykle leží ve vzdálenosti do 30 kilometrů od letiště. Původní rybářská vesnička zde žila již na začátku 19. století a místní se rybolovem živí do dnes.

Ostrov Saona

V blízkosti Bayahibe se rozkládá ostrov Isla Saona. Ten má na délku asi 20 kilometrů a v nejširším místě měří kolem 4 kilometrů. Ostrov je celý porostlý hustým pralesem a podél jeho pobřeží se pomalu začínají objevovat turistické resorty. Právě na ostrově Saona vzniklo asi nejvíce propagačních materiálů o této části Dominikánské republiky. Právě na něm se totiž nacházejí údajně ty nejkrásnější pláže v širokém okolí. Jejich povrch tvoří, jak už je v Karibiku zvykem, převážně jemný bílý písek. Koupat se v průzračně čistých vodách na sněhobílých plážích jako z pohádky se dá zejména na jižním pobřeží ostrova Saona.

Pláže

Turistům se ale v oblasti Bayahibe bude určitě líbit nejen na ostrovech, ale i na pevnině. Zdejší ubytovací kapacity jsou rozprostřeny v několika osadách, ležících v blízkosti již zmíněných přírodních rezervací. A i zdejší pláže pokrývá vesměs jemný bílý písek. Pláže v Bayahibe jsou nejčastěji lemovány kokosovými palmami a vstup do moře je podél celého pobřeží pozvolný. Proto se Bayahibe stává stále oblíbenější téže mezi mladými rodiči, kteří chtějí s sebou vzít na dovolenou k moři i své ratolesti. Díky prudkému rozvoji turistiky se dá dnes strávit v Bayahibe příjemná dovolená nejen v typických dominikánských chatkách, ale také v luxusních hotelech. Tyto moderní resorty bezpochyby uspokojí přání i těch nejnáročnějších klientů. Pro své hosty mají samozřejmě k dispozici bazény, nejrůznější wellness a spa centra a další možnosti, jak si dokonale odpočinout a zrelaxovat.

Aktivity

Díky bohatému podmořském životu jsou vody podél bayahibského pobřeží atraktivní i pro milovníky šnorchlování a přístrojového potápění. V hotelových městečkách je pak k dispozici celá řada dalších volnočasových aktivit, jako je třeba tenis, volejbal či plavby na plachetnicích nebo katamaránu. V oblasti Bayahibe je dokonce možné si zahrát i golf. Milovníci tohoto sportu tady mají k dispozici hned 4 kvalitní golfová hřiště.

Transfer z letiště

Dá se říci, že ještě před nějakými deseti patnácti lety byla oblast Bayahibe velkou neznámou nejen pro turisty z České republiky, ale i pro většinu světa. Poslední dekáda však zaznamenala v této části Dominikánské republiky turistický rozmach. Z Punta Cana, kde v současnosti přistávají letadla s jedinci, páry či celými rodinami, jež si sem přijeli odpočinout, vede až do Bayahibe v moderní dálnice. Transfer z letiště v Punta Cana tak obvykle nezabere déle než tři čtvrtě hodiny. Původní cesta, která trvala více než dvě hodiny, se tak zkrátila téměř na třetinu.

Park del Esta

Stále oblíbenějším turistickým cílem je mezi návštěvníky oblasti Bayahibe zdejší národní přírodní park. Ten nese název Parque Nacional del Este a leží jen několik kilometrů od hotelů v Bayahibe. Nejatraktivnějším místem pro návštěvu je v celém parku bezesporu jeskyně s názvem Cueva del Puente. Kromě překrásné přirozené výzdoby, jež se zde projevuje v podobě nádherných krápníků, se tady dochovaly i historické malby. Prohlídku této jeskyně je možné absolvovat buď s průvodcem, nebo na vlastní pěst.

Minulost

Historie oblasti Bayahibe se začala psát až teprve na konci 19. století. Původní vesničku tady založil Juan Brito s rodinou v roce 1874. Následující více než století byl hlavním zdrojem obživy zdejších obyvatel rybolov. Na turistiku a cestování se místní začali orientovat až teprve během posledních dekády až dvou.

Výlety

Již bylo zmíněno dříve, že Bayahibe získává na oblibě i mezi milovníky přístrojového potápění. Moře podél pobřeží je povětšinou klidném a voda v něm průzračně čistá. Na své si tady tak přijdou jak úplní začátečníci s potápěním, tak i zkušení potápěči. Zájemci o poznání vzdálenějšího okolí letoviska Bayahibe se mohou třeba vydat lodí na ostrovy Catalina či již zmiňovanou Saonu. Ostrov Catalina mimochodem patří k vůbec nejkrásnějším potápěčským lokalitám celé Dominikánské republice. Jedná se totiž o největší korálový útes v této části Karibského moře. Z Bayahibe je možno se lodí dostat i na ostrov Bacardi. Ten je jedním z nejkrásnějších koutů celé Dominikánské republiky a jeho exteriéry již byly v minulosti zachyceny v několika filmech. Traduje se, že na zdejších plážích je dokonce ukryt dávný pirátský poklad.

Vnitrozemí

Ve vnitrozemí Dominikánské republiky určitě stojí za návštěvu městečko La Romana. To vzniklo hlavně kvůli zdejším cukrovarům. Leží asi 30 kilometrů od Bayahibe a patří k nejbohatším městům v celé oblasti. Právě zde se nacházejí jedny z nejluxusnějších prázdninový resortů v celé Dominikánské republice. Zajímavým výletem je také návštěva hlavního města Santo Domingo. Zdejší historické centrum patří k nejstarším urbanistickým celkům Americe. V Santo Domingo je též možné si prohlédnout nejstarší katedrálu na americkém kontinentu. A když už jsme u nejstarších budov, v Santo Domingo se také nachází nejstarší nemocnice v Americe.