Poloostrov Bodrum

Na Egejské riviéře

Město Bodrum, ležící na stejnojmenném poloostrově v jihozápadní části tureckého pobřeží, je hlavním městem celého regionu. Leží na víceméně stejné zeměpisné šířce jako třeba známá letoviska Antalya, Side nebo Alanya. Rozdílem mezi nimi je pouze moře, jehož vlny břehy těchto letovisek omývají. Zatímco Antalya a Alanya se nacházejí na takzvané Turecké riviéře a návštěvníci této části tureckého pobřeží se koupou ve vodách Středozemního moře, břehy poloostrova Bodrum a jeho okolí omývá moře Egejské. Podle tohoto moře také dostala tato prázdninová oblast, táhnoucí se od Fethiye přes Marmaris, Bodrum, Kusadasi a Cesme až po Izmir v délce více než 400 kilometrů, jméno Egejská riviéra. Bodrum bývá mnohými znalci západního pobřeží Turecka často charakterizován jako nejhezčí letovisko v celé oblasti. I přesto, že jde o jeden z nejrušnějších a nejvytíženějších přístavu v regionu, si Bodrum stále ještě zachovává svůj poklidný a pohodový charakter. Z jihovýchodu je ohraničen mořem, směrem od pevniny jej od vnitrozemského klimatu odděluje mohutné horstvo. Dominantou města je jednoznačně středověký hrad, tyčící se nad zdejším přístavem.

Luxusní letovisko

Atraktivitu oblasti Bodrum potvrzuje nejen neustále vzrůstající zájem turistů ze všech koutů světa, ale i samotných Turků. Bodrum a jeho nejbližší okolí se totiž stalo synonymem pro dovolenou a odpočinek i pro turecké obyvatelé. Tuto oblast si k relaxaci vybírají zejména majetnější turecké vrstvy. A i proto se Bodrum postupně vyprofiloval jako letovisko, známé vysokou kvalitou poskytovaných služeb, komfortem a v neposlední řadě i luxusem. Za ten si je většina návštěvníků oblasti Bodrum ochotná připlatit. Místní se snaží těmto požadavkům vyjít maximálně vstříc. A tak ačkoliv je Bodrum moderním letoviskem, turisté tady mohou v klidu odpočívat a lenošit na zdejších plážích, aniž by byly čímkoli rušeni. Hlučné bary, diskotéky a nejrůznější noční párty tady nehledejte. Bodrum si zakládá na tom, že je synonymem pro klid, pohodu a dokonalý odpočinek.

Zábava

Předcházející odstavec bych mohl v někom vyvolat dojem, že Bodrum je jedním z letovisek, kde s přicházejícím večerem jak se říká chcípl pes. Opak je však pravdou. Turisté, co se chtějí bavit a užívat si nejen přes den na překrásných plážích, ale i po setmění, mají v oblasti Bodrum spoustu možností, kde se pobavit. Bodrum je též vhodný i k rodinné dovolené. A to nejen kvůli zdejším písečným a písčito – oblázkovým plážím, které se do průzračně čistých vod Egejského moře svažují jen pozvolna. Rodiny si Bodrum oblíbily i kvůli spoustě další zábavy, která tady hlavně na ty nejmenší návštěvníky čeká. K nejoblíbenějším místům na Bodrumu bezpochyby patří aquapark Dedeman. Nejen ti nejmenší, ale i jejich dospělý doprovod si tady může užívat hodiny a hodiny zábavy na nejrůznějších tobogánech, skluzavkách a dalších vodních atrakcích. I turisté, kteří naopak preferují typické plážové lenošení a odpočinek, mají v této oblasti na výběr ze spousty možností, jak si užít příjemný den u moře.

Město Bodrum

Samotné město Bodrum se rozkládá na jižním pobřeží stejnojmenného poloostrova. Ten vybíhá z turecké pevniny západním směrem do vod Egejského moře. Necelých 15 kilometrů jihozápadně od přístavu Bodrum leží ostrov Kos a jeho stejnojmenné hlavní město. Ve vzdálenosti do 20 kilometrů od Bodrumu leží ještě další řecké ostrovy, které je možno najít v nabídkových katalozích cestovních kancelářích, specializovaných na Řecko a řecké ostrovy. Jde o Kalymnos a Leros. Pobřeží poloostrova Bodrum je značně členitém. Spíše než dlouhé písečné pláže, táhnoucí se podél moře kam až oko dohlédne, se tady turisté koupou na menších plážích, ukrytých v malebných zátokách.

Klima

Podnebí oblasti Bodrum je přesně takové, jaké si většina turistů, mířících na dovolenou k moři, představuje. Klima v Bodrumu a jeho okolí je typicky středomořské. V době turistické sezóny je tady poměrně sucho. První návštěvníci přilétají na Bodrum již začátkem jara. Turistická sezóna tu končí až na podzim. V letním období, kdy tady pobývá většina turistů, zde spadne naprosté minimum srážek. Proto se návštěvníci Bodrumu nemusejí obávat, že by jim snad měla jejich vytoužená letní dovolená propršet. Teploty vzduchu se tu během léta pohybují mezi 20 až 30 stupni Celsia. Od moře často vane osvěžující větřík. A i během zimního období, kdy sem tolik turistů necestuje, se zde teplota stále pohybuje na příjemných 15 stupních. Mnohem častěji zde ale během zimy prší.

Moderní historie

Historie rekreační oblasti Bodrum je velice podobná dalším, v současnosti též oblíbeným letoviskům v oblasti Středomoří. I současný Bodrum byl původně jen malou rybářskou vesnicí. A i zde se většina místních obyvatel živila buď rybolovem, nebo sběrem mořských hub. Tato situace vydržela prakticky až do sedmdesátých let minulého století. To si Bodrum začaly vybírat jako místo, kde budou trávit svůj čas odpočinku, bohatí Turci. Místní stálé slunečné počasí totiž garantovalo podmínky, kvůli kterým byli ochotni do Bodrumu cestovat i na poměrně velké vzdálenosti. Na konci sedmdesátých let minulého století si pak atraktivity Bodrumu a okolí všimli i investoři. A právě v tomto období tu začíná výstavba nových ubytovacích kapacit. Se stavebním boomem hotelů a dalších ubytovacích kapacit pak samozřejmě šel ruku v ruce turistický rozvoj.

Pláže

Hlavním důvodem, proč většina turistů míří na kratší či delší pobyt do oblasti Bodrum, je zdejší moře a koupání. Samotné město Bodrum má sice k dispozici svou pláž, ovšem ta (ve srovnání s dalšími plážemi v okolí) lidově řečeno za moc nestojí. Její povrch je tvořen pískem s oblázky. A protože je městu ze všech pláží nejblíže, bývá docela rušná. Turisté, kteří by si tady chtěli užít pláže, tak typické pro oblast Egejského moře, se musejí vypravit dále od města. K nejznámějším plážím v okolí Bodrumu patří Bitez, Gümbet, Turgutreis a Yalikavak.

Bitez

Něco přes pět kilometrů západně od centra Bodrumu, v asi půl kilometru široké zátoce, je k nalezení pláž Bitez. Podobně jako pláž přímo v Bodrumu, i pláž Bitez má povrch ze směsice písku a kamínků a do moře se sklání jen pozvolna. Proto si Bitez oblíbili rodiče s malými dětmi. Neboť pláž leží v blízkosti města, je dobře turisticky vybavená. Aktivní jedinci se tady mohou věnovat různým vodním a plážovým sportům. K těm nejoblíbenějším patří windsurfing.

Gümbet

Mezi pláží v Bodrumu a pláží Bitez se mohou turisté ještě koupat na pláži Gümbet. Ta leží jen asi 3 kilometry od centra Bodrumu a její povrch je tvořen pískem. Z většiny hotelů v Bodrumu se dá na pláž dojít pohodlně po svých. Proto bývá vcelku rušná. Turistická vybavenost pláže Gümbet je na vysoké úrovni. Zdejší pobřeží lemují nejen hotely, ale i restaurace, bary a další podniky. Na pláži v Gümbet je možno zapůjčit si plážová lehátka a slunečníky a dají se tu vyzkoušet takové i aktivity, jako windsurfing, paragliding nebo třeba jízda na vodních lyžích. Pláž Gümbet neusíná po západu slunce. V její blízkosti (či občas přímo na pláži) je možné navštívit diskotéku nebo některou z pořádaných párty.

Turgutreis

Na nejzápadnějším výběžku poloostrova Bodrum, ve vzdálenosti asi 20 kilometrů od centra stejnojmenného města, se rozkládá letovisko Turgutreis. Jde o jednu z nejdelších pláží v celé oblasti. Pláž v Turgutreis se táhne podél pobřeží v délce více než pěti kilometrů. Její západní orientace odtud umožňuje pozorovat jedny z nejkrásnějších západů slunce v celém Turecku. Během dne mají její návštěvníci jako na dlani nedaleký řecký ostrov Kos. Pláž je dobře turisticky vybavená a dají se tady zapůjčit lehátka a slunečníky. V blízkosti je k dispozici i řada restaurací či stánků s rychlým občerstvením. Komu by na pláži v Turgutreis vyhládlo, bude to mít na něco dobrého k jídlu jen pár kroků. Ideální povětrnostní podmínky pak zapsaly pláž v Turgutreis na seznam míst, ideálních k windsurfingu.

Yalikavak

Na severozápadním pobřeží poloostrova Bodrum, necelých 20 kilometrů od přístavu, se rozkládá letovisko Yalikavak. To si vysloužilo jak mezi turisty, tak i místními, přezdívku turecké Saint Tropez. I Yalikavak byl původně jen malým rybářským přístavem. Ovšem během posledních dekád se transformoval v poklidné letovisko, kde si může každý odpočinout. Ve srovnání s Bodrumem je Yalikavak klidným resortem a zdejší pláž není ani uprostřed hlavní turistické sezóny nijak přeplněná. Na pláži v Yalikavak jsou jejím návštěvníkům k dispozici slunečníky a lehátka a před vlivy otevřeného moře je pláž chráněná asi 2 kilometry širokou zátokou. Příjemnou atmosféru pláže v Yalikavak jen dokreslují větrné mlýny, rozprostřené na svazích nad zálivem.

Potápění

Čistota vody podél pobřeží v oblasti Bodrum předurčuje tento turecký region k objevování života pod hladinou. A to nejrůznějšími způsoby. Turisté se tady s oblibou věnují populárnímu šnorchlování a k dispozici je i několik potápěčských základen. Zájemci o tento moderní sport a též i již zkušení potápěči se tady mohou vydat na příjemné ponory s poznáváním podmořského života.

Aquapark

Turisty a zejména jejich ratolesti pak zve k návštěvě již zmiňovaný aquapark Dedeman. Ten leží hned u hlavní silnice, spojující Bodrum a Turgutreis, nedaleko městečka Ortakent. V oblasti Bodrumu jde jednoznačně o jedno z nejoblíbenějších míst. Jeho návštěvníci tady mohou bez problémů strávit celý den. Rozloha parku přesahuje 60.000 metrů čtverečních. Dedeman patří k největším aquaparkům v celém Turecku. Turisté se tu mohou těšit na více než 20 nejrůznějších skluzavek a tobogánů. K dispozici je i 300 metrů dlouhá řeka s umělými vlnami. Pochopitelně nechybí ani nejrůznější bazény, vířivky a další atrakce. O dokonalou pohodu návštěvníků aquaparku Bodrum se starají i restaurace, bary a četné stánky s rychlým občerstvením či osvěžujícími nápoji. Výhodou aquaparku Dedeman je i skutečnost, že sem jezdí pravidelná doprava. A tak se k němu mohou bez problémů dostat i turisté ze vzdálenějších hotelů.